Basın Bülteni

Basın Bülteni

BASIN BÜLTENİ

Düzce Umut Evleri Dünyanın En Önemli 10 Konut Projesi Arasında

Kurulduğu 1985 yılından beri dünyanın dört bir yanından güncel konut sorunlarına pratik, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üreten sosyal konut projelerini ödüllendiren, sosyal konutun Oscar’ı sayılan Dünya Konut Ödülleri’nin (World Habitat Awards) 2017 finalistleri açıklandı. Düzceli Evsiz Depremzedeler Kooperatifi’nin on beş yıllık hak arama süreci sonunda inşa edilen Düzce Umut Evleri 10 finalist arasında!

Dünya Konut Ödülleri, 1985’te İngiltere merkezli World Habitat Vakfı ile Birleşmiş Milletler Habitat Örgütü’nün konut üretiminin iyi örneklerini belirlemek ve tanıtmak amacıyla faaliyete geçirdiği bir organizasyon. Yıllar boyunca, dünyanın hemen her yerinden geniş bir yelpazede yetkin projelerin onurlandırıldığı yarışmada, konutlaşmanın gündeme getirdiği güncel ihtiyaçlara cevap arayan her renk ve biçimde tasarımla karşılaşıldı.

Dünyanın dört bir yanından sosyal konutların katıldığı yarışmada, Düzceli Kiracı/Evsiz Depremzedeler’in on beş yıllık çabası sonucu katılımcı tasarımla hazırlanan projesi henüz inşaat bitmeden finalist olmaya hak kazandı.

Uzun yolculuğun kısa öyküsü: “Birlikte Hak arama, Birlikte Tasarım, Birlikte İnşaat”
1999 Marmara depremlerini kiracı olarak karşılayan depremzedeler sağlıklı ve güvenli konut talebini hak mücadelesine dönüştürdü. Düzce’de yaşayan kiracı depremzedeler önce haklarını öğrendi ve aradı, sonra kooperatifleşti. On beş yıllık “Birlikte Hak arayışının’ ardından arsa tahsisi gerçekleşti.Düzceli Kiracı Depremzedeler yaşayacakları mahalleyi birlikte tasarlamak için açık çağrı yaptı. Bu çağrıya cevap veren farklı disiplinlerden ve mesleklerden birçok insan 2015’te bir araya gelerek Düzce Umut Atölyesi’ni kurdu. Atölye Depremzedeler’le “Birlikte Tasarım”ı kurguladı, katılımcı tasarımı destekleyecek çalışmalar yaptı. Düzce Umut Evleri projesi bir yılda tasarım süreci tamamlandı.

Konut sorunlarını çözmek için çıktıkları yolda hem Türkiye’ye hem dünyaya örnek oldular
Düzceli Evsiz Depremzedeler Kooperatifi üyeleri, Düzce Umut Evleri mücadelesi motivasyonlarını şu şekilde aktarıyorlar:
“Yalnızca mimar, mühendis yaptı diye güvenli olmuyor o konut; kullanıcısının da imalatı bilmesi /anlaması ve katılımı ile güvenlidir. Yetkililerle görüştük, ortakların inşaatta çalışması koşulunu getirdik Kooperatif ana sözleşmesine. Katılımın sağlandığı önlemler alınır, bu koşullar sağlanırsa iyi kooperatifçilik yapılabileceğini Türkiye’ye de örnek olarak göstermeyi hedefliyoruz.”

Müsrif Olmayan Ekolojik şantiye
Düzce Umut Evleri inşaat çalışmaları, kooperatif ortaklarının ve gönüllülerinde katılımıyla devam ediyor. Tamamı geri dönüştürülen malzemelerden kurulan şantiye binası ve çevrelemesi her hafta Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlıyor. Şantiyede kooperatif ortakları ve gönüllülerin birlikte ekip biçtikleri bostan da bulunuyor.

İletişim:
Sami Kılıç (Kooperatif Başkanı): 0535 581 36 10
Sıddıka Özbakır (Kooperatif Üyesi): 0542 280 60 38
Erbay Yucak (Gönüllü Kooperatif Müdürü): 0535 740 77 91
Yaşar Adanalı (Düzce Umut Atölyesi Gönüllüsü): 0532 224 08 84

facebook.com/evsizler.kooperatifi.5
duzceevsizlerkooperatifi.org
twitter.com//duzceumutatolye
facebook.com/duzceumutatolyesi
duzceumutatolyesi.wordpress.com
medium.com/duzcehopehomes
world-habitat.org

Düzce Umut Evleri dışındaki Dünya Konut Ödülleri’nin 2017 finalist ve kazananları:

Haiyan’dan Sonra Kendi Kendini Tamir Eden Evler Programı, Filipinler (Kazanan)
2013’te Typhoon Haiyan’ın büyük tahribatından sonra bu proje 15.500’den fazla ailenin kendini iyileştirmesine yardımcı oldu. Proje, ailelerin yerini değiştirmeden insanlara yerel olarak mevcut materyalleri ve yıkılan evlerin enkazını kullanarak konutlarını yeniden inşa etmelerinde yardımcı oldu. Bu, daha az sayıda ailenin yer değiştirmesi ve faydalı beceriler kazanmasının yanı sıra, aynı zamanda insanlara daha hızlı bir şekilde ulaşılmasına ve yardım edilmesine olanak sağlandığı anlamına geliyor.

Spring Gölü’nde Ortak Evler, ABD (Kazanan)
California, Yolo Bölgesindeki Woodland’da bulunan bu proje, tarım işçilerine yıl boyunca konut imkânı sağlıyor. İlçedeki yaklaşık 6000 tarım işçisi, ülkedeki en kötü konut koşullarından ve en tehlikeli işlerden bazılarına katlanmak durumunda. Aynı zamanda ABD’nin ilk %100 Sıfır Net Enerjili kiralık konutları olan ve hane faturalarının çok düşük olduğu anlamına gelen Ortak Evler’de ailelerle birlikte güvenilir ve ödenebilir konut ihtiyacını karşılamak için çalışıldı.

Düşük Gelirli Hanehalkı Konutları için Enerji Verimliliği, Ermenistan, Bosna Hersek ve Makedonya (Özel Mansiyon)
Eski devlete ait çok daireli blokların düşük gelirli ev sahiplerine, enerji verimliliğini artırmak için yardımcı olmak.

Kayıt dışı yerleşim bölgelerindeki evlere aydınlık ve havalandırma sağlanıyor (Özel Mansiyon)
Özel olarak oluklu çatılar için tasarlanmış basit bir çatı penceresiyle serbest çalışan kadınların evlerinde aydınlatma ve havalandırma geliştirmek.

Sıtmayı Önleyici Yapılar, Kamerun (Finalist)
Ülkedeki en yoksul kayıtdışı yerleşim yerlerinden birinde basit uyarlamalarla sıtma yapan sivrisineklerin sayısını azaltmak.

Topluluk, San Salvador’un tarihi merkezini nasıl kurtardı? El Salvador (Finalist)
Kendi mahallelerini çarpıcı şekilde iyileştirmek için birlikte çalışan topluluk kooperatifleri aracılığıyla tarihi merkezi canlandırmak.

Felaketten Haysiyete, El Salvador (Finalist)
Yıllarca süren sivil karışıklık ve iki ardışık depremden sonra topluluğu, kadınların işlettiği bir tasarruf ve kredi kooperatifiyle yeniden inşa etmek.

Marjinalleştirilmiş kadınları ev sahipliliğiyle güçlendirmek, Hindistan (Finalist)
Kırsal topluluklardaki en savunmasız kadınların arazi ve konut haklarından faydalanmaları için kendi evlerini kendileri inşa etmelerine yardım.

Hemsworth Court, Birleşik Krallık (Finalist)
Belfast, Kuzey İrlanda’da demans ve bilişsel bozuklukları olan insanlar için amaca yönelik desteklenen konut sağlama

About Admin